Helyszín: Szicília, az Etnánál
Az ókori görögök idejében Szicília egy erdőségekkel tarkított, gazdag növényvilággal rendelkező sziget volt. Később a római uralom alatt született az ötlet, hogy Szicília legyen búzatermő vidék. Ennek érdekében kivágták a fákat, de azzal nem számoltak, hogy ez súlyos eróziós folyamatot indít el. Ez az oka, hogy Szicília földközi-tengeri mércével mérve kopárabbnak tűnhet a többi társánál.
Az Etna igyekszik kárpótolni a természetet, teszi a dolgát a keleti partvidéken, hisz kitörései nyomán termékeny talaj jön létre, ezzel ellensúlyozva az ember által elkövetett balgaságokat. Igaz a láva termőtalajjá válásához 200-250 év szükséges.
Idegenvezető segítségével mertünk csak vállalkozni az Etnával való találkozásra. Roppant nehezen megközelíthető szakaszokkal tarkított utunk volt, így javasoljuk, ha van rá mód, a terepjáró használatát.
A találékony helyiek az Etna felé vezető utak mentén szelídgesztenyefa szigeteket ültettek. 10-15 facsemete kerül egy csoportba, majd kifejlett korukban ritkítják őket. Október végén és november elején sorokban állnak az autók az utak mentén és a szicíliaiak a tökélyre fejlesztett, kedvelt „népi játékukat”, a szelídgesztenye gyűjtést végzik.
Döbbenet itt állt meg a láva! Az út egyszer csak véget ért és egy lávafalba ütköztünk. A környező fák perzseltsége mutatta az egykori fák, bokrok tragédiáját.
Ott jártunkkor is füstölgött az Etna, bennünket ez nyugtalansággal töltött el, a helyiek pedig csak legyintettek egyet, hisz sok ilyet láttak már.
A helyiek névadása szerint a képen a lávagyűjtő-völgyet láthatjuk. Ez az Etna egykor krátere, ami felrobbant. A robbanással több, mint 1 km mély kráter keletkezett egy pillanat alatt. Így alakult ki az ún. kaldera domb, napjainkra a sorozatos kitörések lassan fel-feltöltötték.
Ez az a pont, ameddig egy mezei turista elmehet, az 1923-as láva állított meg bennünket.
Tudta, hogy: az Etna Európa legmagasabb vulkánja, a maga 3329 méterével, ami a változik a vulkáni aktivitás függvényében. Szicília – a Földközi-tenger legnagyobb szigetének - keleti részén fekszik.
Az Etna a világ egyik legaktívabb vulkánja, de mégsem halálos híréről nevezetes. Inkább lassan mozgó lávafolyamok, magas lávaszökőkutak jellemzik, nem pedig a robbanásszerű, mindent elsöprő kitörések.
Szerencsére, hiszen az Etna lábánál sok település fekszik (Messina, Catania, Taormina), melynek fő oka, hogy a vulkáni működés következtében termékennyé vált talaj a szőlő-, bor- és gyümölcstermesztésre kiválóan alkalmas.
Csatlakozz hozzánk a Vilagszep.hu Facebook oldalán, hiszen sok plusz információ, fontos tipp és érdekesség vár rád – Vilagszep.hu Facebook oldala
Utolsó kommentek